Prosinec 2008

Tak pravil Gebreselassie

29. prosince 2008 v 14:43 | Tomáš
Skoro každý tuší, že Etiopie rodí skvělé běžkyně a běžce. Nejméně od legendárních triumfů bosého Abebbe Bikily.
Málokdo ví, že se v Etiopii mluví Amharštinou, což je jeden ze skupuiny semitských jazyků a je používaný zejména na severu země a také jako oficiální jazyk. Mimo svou vlast amharštinou mluví početná etiopská diaspora.
A amharsky mluví taky nejvetší hrdina dlouhých tratí současnosti - samotný Haile Gebreselassie (na přiložené fotografii naprosto vlevo). A mělo by se vědět, že Haile postavil za vlastní v Etiopii školu a do jejího štítu napsal jedno amharské slovo:

v anglickém přepisu Yichalal: an Amharic word which means 'it is possible´

Jistě se na tomto místě ptáte, kde jsme se to všecko dozvěděli, když jsme nikdy nebyli Etiopii? No, ale byli jsme ve Washingtonu DC a při výprodeji v obchodním domě Target jsme v dresu prodavače potkali sympatického mladíka, co amharsky uměl tam a zpátky. A není divu, když do té Haileho školy chodil. A ten nám to Gebreselassieho zaklínadlo prozradil.
So, Boston Marathon?
Yichalal!

FAQ: Proč je váš web černobílý?

23. prosince 2008 v 17:27 | Tomáš
Answer: Protože máme rádi černou i bílou, stejně jako všechny stupně šedi.
Follow up: Znamená to něco?
Answer: Ano,
Follow up: Co?
Answer: Že nemyslíme jen na běhání.


Náš žhavý tip na vánoční dárek, který stejně nestihnete koupit

16. prosince 2008 v 9:00 | Tomáš
Takže se ani nemusíte trápit. Jestli ale investujete třeba napřesrok do More Fire! od Tobyho Tansera, nebudete litovat. Toby je mimo jiné jeden z trenérů New York Road Runners. Kdo četl náš roboty zastavený blog na ddech.blogspot.com, ví že jsme ho vzývali dlouho před tím, než z něj udělal Runner´s World jednoho z hrdinů roku 2008 a zařadil ho mezi taková rekordmanská torpéda jako Bolt nebo Gebreselaissie.


Na Tobym je samozřejmě zajímavá jeho atletická erudice, ale taky jeho skvělý projekt Shoe4Africa. Toby kudy chodí tudy dokazuje, že špičkové běhání v jakémkoli možném smysluplném smyslu těch slov není záležitostí rasy, peněz a genů ale jen inteligence, motivace a odhodlání k tvrdé práci.
Train Hard, Win Easy.


Nejmenujeme se nějak jinak? Nepatříme do sběru? A i kdyby, co na tom!

10. prosince 2008 v 11:57 | Tomáš

Letošní Hadiběh ve Stromovce jsme si opravdu užili (vizte).
A ke skvělému zážitku ze skvělého podniku jsme dokonce dostali dárky.
Teď nemyslíme tombolu na terase planetária a výhru kvalitní třídecové skleničky z českého skla s logem slezského pivovaru.
Laskaví pořadatelé dali našemu klubu nový titul a ze Second Wind udělali ve výsledovce Second Hand.
Zlobíme se? Nikoli! Bereme to jako překlep a věříme tomu, že se na téhle změně titulu nepodepsaly naše běžecké výkony. Zas tak špatné nebyly.
Berem to spíš jako nahrávku na smeč a zakládáme přidruženou organizaci; měla by to být podskupina Second Wind RRC - jakési odkladiště pro raněné, nastydlé a jinak nemohoucí běžce z našeho slavného klubu. Nechť vejde ve známost pod zkratkou SH RRA.

Nový objev, skvělý web: Letsrun.com

10. prosince 2008 v 11:07 | Tomáš
Naštěstí se za oceánem narodila dvojčata Weldon a Robert (ten první je přiložené fotografii, toho druhého vám snad ukazovat nemusíme, vždyť je to jednovaječné dvojče).
Oba hoši, naštěstí pro nás, zahořeli již v útlém věku plamennou touhou po běhu. Dost toho naštudovali i natrénovali, vyrtostli, udělali skvělé osobní rekordy a objevili v sobě touhu a talent strhnout i ostatní do bezedných výšek a nadějné závislosti na endorfinu a potu.
Takže honem, honem, honem, k pointě. Weldon a Robert provozují spratánský ale přesto skvělý běžecký web, který zcela jistě obstojí i v náročné konkurenci behej. com a runnersworld.com. To, co nemůžou nebo nechtějí dát designu, věnují obsahu.

Co říci závěrem. Snad jen tolik, že váš místní agent Second Wind RRC rozhodně doporučuje:
Bookmark www.letsrun.com Now!A s Wilbertem Harrisonem dodává:

Let´s run togehther
Let´s run togehther
Together we'll stand
Divided we'll fall
Come on now people
Let's get on the ball
And run together
Come on, come on
Let's run together
Now now now :)
Because together we will stand
Every boy, every girl and man


20K na ostro a na vlastní kůži: Jdou, jdou běží tam, nejdřív Josef; Svatý Ján!

3. prosince 2008 v 21:23 | Josef
Málo známý ale skvělý závod, který si dala naše klubová špička a který jistě stojí za ohlednutí:

V sobotu 22.listopadu se v jedné třídě základní školy na okraji města Berouna sjela téměř stovka běžkyň a běžců, aby otestovala své síly a fyzickou zdatnost na trase velmi oblíbeného krosového závodu.

V noci se letos poprvé přihlásila o své paní zima a studená fronta přitáhla i první sněhovou nadílku. Teplota se pohybovala kolem bodu mrazu, ale když vysvitlo slunce, bylo potřeba brát v úvahu že o tvrdý povrch na lesních cestách asi nepůjde a setkáme se tedy i s bahnem. Trošku oříšek při volbě vhodné obuvi.
Trať závodu vymysleli pořadatelé vskutku krásně. Prvních zhruba pět kiláků po nové bruslařské trati a poté po kamenité cestě vedle skalisek známé lezecké oblasti podél Berounky z Berouna do Srbska. Tam byla otočka, která pro ženy znamenala polovinu trati a pro muže takový dvoukilometrový "pytlík" navíc.
Další úsek vedl lesní cesto
u s mírným převýšením a mnohou zákrutou až do vesnice zvané Hostím, kde po mnohdy blátivém klouzání mohla noha opět na chvíli spočinout na pevném asfaltovém podkladu. Přes Hostím se šlo až ke kostelu ve Svatém Janu p.
Skalou, kde byl kužel, který znamenal bez "pytlíku" stejnou cestu zpátky.
Podle papírových předpokladů se
čekal zejména souboj trojice Losman, Wallenfels, Serbessa a bez nadějí na "bednu" nebyli ani obávaní matadoři Smrčka a Gareth Davies.