20K na ostro a na vlastní kůži: Jdou, jdou běží tam, nejdřív Josef; Svatý Ján!

3. prosince 2008 v 21:23 | Josef
Málo známý ale skvělý závod, který si dala naše klubová špička a který jistě stojí za ohlednutí:

V sobotu 22.listopadu se v jedné třídě základní školy na okraji města Berouna sjela téměř stovka běžkyň a běžců, aby otestovala své síly a fyzickou zdatnost na trase velmi oblíbeného krosového závodu.

V noci se letos poprvé přihlásila o své paní zima a studená fronta přitáhla i první sněhovou nadílku. Teplota se pohybovala kolem bodu mrazu, ale když vysvitlo slunce, bylo potřeba brát v úvahu že o tvrdý povrch na lesních cestách asi nepůjde a setkáme se tedy i s bahnem. Trošku oříšek při volbě vhodné obuvi.
Trať závodu vymysleli pořadatelé vskutku krásně. Prvních zhruba pět kiláků po nové bruslařské trati a poté po kamenité cestě vedle skalisek známé lezecké oblasti podél Berounky z Berouna do Srbska. Tam byla otočka, která pro ženy znamenala polovinu trati a pro muže takový dvoukilometrový "pytlík" navíc.
Další úsek vedl lesní cesto
u s mírným převýšením a mnohou zákrutou až do vesnice zvané Hostím, kde po mnohdy blátivém klouzání mohla noha opět na chvíli spočinout na pevném asfaltovém podkladu. Přes Hostím se šlo až ke kostelu ve Svatém Janu p.
Skalou, kde byl kužel, který znamenal bez "pytlíku" stejnou cestu zpátky.
Podle papírových předpokladů se
čekal zejména souboj trojice Losman, Wallenfels, Serbessa a bez nadějí na "bednu" nebyli ani obávaní matadoři Smrčka a Gareth Davies.

Zmiňovanou pětici favoritů jsem potkal párkrát v průběhu závodu a ještě v půlce bojovala na špici dvojice Wallenfels-Losman, na třetí pozici již s velkou ztrátou běžel "Mireček" a o čtvrtý flek to vypadalo na velký souboj Smrčka-Gareth. Nevím, v kterých místech trati se lámal chleba, který rozhodl o konečném pořadí, ale na cílové pásce to vypadalo takto: Losman, Wallenfels, Serbessa, Gareth, Smrčka….
Z mého trochu zamlženého pohledu, který nebyl bohužel moc s to vychutnávat si krásy pocukrované poberounské krajiny se závod vyvíjel takto. Začátek jsem rozběhl v početné skupině, ve které jsem znal většinu souputníků a byl také mimo jiné zvědavý na souboj dvou ironmanských bratrů Procházkových.
Počáteční tři čtyři kilometry odtáhlo duo Škrabálek-Rychecký a rychlostně se to pohybovalo kolem 3.40/km. Pak tempo lehce povolilo a skupina se i s přechodem na blátivý terén, který mnohým borcům obutým v téměř hladké závodky činil velké problémy, roztrhala do několika menších skupinek. Kolem desátého kilometru jsem konečně chytil svůj rytmus, běželo se krásně, ale pouhých pár metrů za Honzou Škrabálkem, který mi normálně na desítce dává dvě tři minuty nevěstilo nic dobrého.
Na zpáteční cestě člověk potká mnoho známých tváří a férové povzbuzování je dobrou vzpruhou do dalších kilometrů. Dva tři kilometry do cíle a nohy začínají pomalu leč jistě pociťovat uběhnutou vzdálenost a tempo už se nedrží tak lehce a snadno jako na začátku.
Běžím sám, studený vítr nemilosrdně vane proti, Honza Š. se lehce vzdaluje a už pomalu začínám slyšet jednotlivé kroky a funění pětice chrtů, kteří si dělají zálusk na můj skalp. Pohrávám si s myšlenkou, jestli by nebylo lepší na ně počkat, trochu se schovat do závětří a pošetřit něco sil do finiše, ale nakonec volím strategii osamoceného boje až do cíle.
Pětice se v posledním kilometru rozpadá podle toho, kolik kdo je schopen vyškrábat posledních sil na schopnost zrychlení. Při náběhu do dvousetmetrové cílové rovinky mi zcela jasně a zřetelně ukazuje záda velký stratég a častý souputník Petr Schovánek a posléze i mladší z bratrů Procházků David, který mi dává dva metry.
Výsledný čas 1.07.11 a umístění kolem první patnáctky. Po téměř nulovém tréninku od posledního Hadiběhu ve Stromovce spokojenost.
Sdílení dojmů, horký čaj se sušenkou, slavnostní vyhlášení a tradiční tombola. Svatojánská "dvacítka" má za sebou první čtvrtstoletí své existence. Ať se daří tomuto krásnému závodu dál!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama